Energetikai tanúsítványok elkészítése

Energetikai tanúsítvány készítése

Mint ahogy a személygépkocsik környezetszennyezését igyekszünk meggátolni, úgy az épületek energiafelhasználását is kordában kell tartani, hiszen a lakásfenntartás legnagyobb költségét az energia felhasználás teszi ki: téli időszakban az ingatlan fűtése, nyáron pedig a hűtése, illetve az éves villamos energia felhasználása. Mivel az energiára kifizetett összeg egyre jobban megterheli pénztárcánkat, ezért körültekintőnek kell lennünk, hogy éves szinten mekkora az adott ingatlan energiafelhasználása. Amennyiben az épület nem éri el a kedvező besorolást, úgy a szakvéleményt készítő szakember a tanúsítás megjegyzésében javaslatot tesz a minimum, érték eléréséhez szükséges energetikai felújításra. A javaslatok segítséget nyújtanak abban, hogy a legkisebb költségráfordítással legyen elérhető a legnagyobb energia-megtakarítás a használat vagy a korszerűsítési munkák során.

Az épületek összehasonlíthatósága érdekében született az összesített energetikai jellemző, amely megmutatja az épület éves energiaszükségletét, egységnyi fűtött alapterületre (m2) vetítve.

2013 óta kötelező az energetikai tanúsítvány elkészítése amennyiben ingatlanját :

  • eladja vagy bérbe szeretné adni
  • telekkönyveztetni szeretné
  • az átadás-átvételi jegyzőkonyv aláírásához ( új épületeknél )

Jogszabályi háttér:

372/2005-ös törvény

Az ENERGETIKAILAG HATÉKONY LAKÁS PROGRAM

Az Energetikailag Hatékony Ház (Casă Eficient Energetic) nevű új program az eddigi „zöld ház” programoknál részletesebb korszerűsítést tesz lehetővé, igaz, a pályázónak az eddigieknél több önrészt, a beruházás 40 százalékát kell állniuk. A Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján közzétették a pályázati útmutatót (https://afm.ro/casa_eficienta_energetic_ghid_finantare.php), ami szerint szeptember 15-től lehet online benyújtani az igényléseket, ám azt megelőzően rá kell készülni, különböző dokumentumokat kell beszerezni, így energetikai auditot kell végeztetni egy szakemberrel, ami alapján meg lehet tervezni, hogy milyen beruházással növelhető a lakás energetikai hatékonysága.

Összehasonlítás